Süleyman Çobanoğlu "Aşk İle Hain Kardeş" kitabından.

Paylaş
    beyler_4444

Mesaj  beyler_4444 Bir Paz Ağus. 23, 2009 5:04 pm

BACI

Bizim geldiğimiz yerlerde,kadınları dahi üçe ayırırlardı.Evvelâ,sütü helal,eti haram vardı ki,bu,ana idi.Peşinden eti helal,sütü haram gelirdi ki,bu da insanın helalliği,karısı idi.Nihayet,hem eti,hem de sütü haram olan olurdu ki,bu da bacı idi.Bunlardan maada dünyada kadın yok idi.

Ana ile yârin muhabbeti,yeryüzüne saçılan mürekkebin yarısını harcamıştır.Gözü yaşlı yavuklu mektupları ile"anam anam"redifli konuşmalar buna şahiddir.Lakin,her Allah'ın kulu,bacı kıymeti bilmekte mahir değildir.Bacı,gelin edilene kadar,kahve dönüşü çorbayı getiren bir beslenti,sökükleri dikerkenbaşını önüne eğerek şerrinizden emin olan bir garib ocak yolcusudur, o kadar.Zaten doğduğunda babanızın ümidlerini toz toprak etmiştir.Sonradan,mahallenin genç zibidileri o'na horozlu aynalarının ışığıyla bir çağrı gönderirse ne âlâ!Değilse,ilk isteyenedefedilmek,bu fıkara için saadet olacaktır.

Bacınızı iyi bilin.Tâ o sararmış fotoğraflarda,sizin kahverengi askılı pantolonunuzun yanında,çiçekli pazenlerin üstüne sarkıtılmış ince elleriyle durandır o.Ki çok sonraları,o ince eller,askere giderken şöyle bir uğrayıverdiğiniz enişte evinde,gün doğmadan evveltahta valizin dibine bir çift çorapla avuçta iyice bükülmüş bir çift banknot koyan ellerdir.İyi bilin bacınızı.Eski ilkmektep dönüşlerinde,sobanın dibinde hülyalı gözlerle oturup,Franco Gasparri'yi Pizza kulesinin dibinde gösteren siyah-beyaz fotoromanlara dalandır o.Ki o gözler,size işmar eden taze feriğin gülüşüne gülüşle mukabele ederler.İş hitama erdiğinde,sizin girdiğiniz dünya evinin ya Kuran'ı kerim'i,ya püsküllü bohçası,bilemediniz bir çeyrek altını ilebir burma bileziği o'ndan gelmiştir.Yahut,daha önce pek şahit olmadığınız bir mahçubiyetle,gizli bir yere dalıp giderek"başka şey söylemem aşktan yana ben/ yaralı bir kuşum battım kana ben" şarkısını söyleyendir bacı.Ki o gidince evden,singer makinaların ağzında kuşlu topan yastıklara ve kabe desenli seccadelere dönüşen kat kat patiskalar,sırça kavanozlar,ve kemik taraklar da hayatınızdan çekilir gider.

Gençken,dünyanın en önemli ve en mutena işleri,ana-babadan gizli kotarılan işlerdir.Bu mesut suçların gizli suçortağıdır bacı.Hain bir şantaj peşinden gelse bile,herkes yattıktan sonra,sizin kediler gibi girdiğiniz evin kapısını o açmıştır.Fevkalade osmanlı bir ana sözkonusuysa,aileye gönderilecek"eh,artık beni evlendirin"mesajı da,bu iş için biçilmiş kaftan bir bacı ile gönderilir.Çok sonraları,artık haylaz yeğenlerin sevgisi size tercih edilmeye başladığında bile,bacı,sığınılmaya değer pek az limandan biri olarak kalır.Eve getirdiğiniz el kızının kaşık düşmanı bir görgüsüzmü,yoksa helal süt emmiş becerikli bir kızcağız mı olduğunu da ilk elden bacı bilmektedir.Çünkü"görümce"olmak,görüşündeki basirete bina'en o'nun uhdesindedir.

Bilinir ki,Duha Koca Oğlu Deli Dumrul,göğsüne çöken Azrail'e can diyeti olsun diye ak sakallı babasına ve ak pürçekli anasına yalvar yakar olmuş,Deli Dumrul'dan ikisi de canını esrgemiş,nihayet hayat arkadaşı bu diyete razı gelmiştir.Garip destandır.Ve bana öyle gelir ki,Duha Koca Oğlu eğer bu canı bacısından isteyeydi,muhakkak alacaktı.

İki aydır yazdığım bu sütuncukta,eğer olmuşsa bir kaç müşterim,onlar bunca lafı niye ettiğimi anlamışlardır."Âli memleket menfaatleri"bana kalmış değil.Benim derdim,ha bire önümüze getirilen bu zarfların içini nasıl dolduracağımız.Yarın öbürgün,size,keçe,gül yetiştiriciliği,ülker fırtınası ya da ismet Paşa zamanında bizim komşuda saklanan Yusuf Ziya Bey hakkında da yazabilirim.Ola ki gönlünde benim telimden olanlar için hoş olur.
    Ben bunu yazdım ki,gözü değenler,Tansu Hanım'a "bacı" derken şöyle bir tartsınlar.Ve bunu yazdım ki,yirmibirinciyüzyıl Türkiye'sine harıl harıl"gaziyan-ı rûm,ahiyan-ı rum ve abdalan-ı rum" tedarik edenler,"baciyan-ı rum"u nereden bulacaklarını bir sual etsinler.Bir de,çekirdek familya mavallarıyla bir köroğlu bir ayvaz bırakanlara ne kadar inatçı olduğumu göstereyim.
    Bacı,işte böyledir.
    Elif bacım,beni duyuyor musun?

Forum Saati Ptsi Ara. 11, 2017 5:01 pm